طراحی سایت برای موبایل همان مفهوم طراحی سایت ریسپانسیو می باشد و اخیرا جایگاه ویژه ای را در سئو سایت یافته است. طراحی سایت برای موبایل و یا واژه طراحی سایت موبایل فرندلی که در هشدار گوگل به صاحبان طراحی وب سایت داده شده است دغدغه خاص افرادی که به سئو سایت توجه می نمایند شده است.

طراحی وب سایت برای موبایل

طراحی وب سایت برای موبایل می تواند آیتم موبایل فرندلی را در جستجو گوگل برای کاربران موبایل به نمایش بگذارد. در این مفهوم که محتوا و عرض صفحه طراحی وب سایت متناسب با سایز صفحه گوشی تنظیم می گردد و منو ها و محتوای صفحه با تئجه به عرض صفحه نمایش داده می شود و دیگر به اسکرول خوردن در عرض صفحه طراحی وب سایت نخواهد بود و این دید از نگاه کاربر بسیار پسندیده خواهد بود. از آن رو که امروزه جستجو از طریق موبایل در کنار دسکتاپ قدتر خواص خود را پیدا نموده است گوگل طراحی سایت برای موبایل و اصطلاح موبایل فرندلی بودن سایت را به عنوان فاکتوری در رنکینگ طراحی وب سایت ها و سئو سایت قرار داده است.

قالب طراحی سایت برای موبایل

باید بیان نمودن که طراحی سایت ریسپانسیو طراحی سایت برای موبایل که همان موبایل فرندلی بودن معنا می یابد با تفاوت جزیی از یکدیگر همراه خواهند بود. اغلب در فایل robots.txt طراحی سایت ها فایل های جاوا و سی اس اس طراحی سایت ها را به منظور کاهش سرعت بارگذاری برای موتورهای جستجو بسته می نمایند و به موترهای جسیتجو اجازه دسترسی داده نمی شود. اما در مفهوم طراحی سایت برای موبایل به منظور نمایش هرچه صحیح تر از طراحی سایت به کاربر اجازه دسترسی به فایل جاوا و سی اس اس داده می شود تا کاربران موبایل بتواند فاصله میان خطوط و المان های موجود در طراحی وب سایت را به درستی مشاهده نمایند. بنابراین گفته ها می توان طراحی سایت ریسپانسیو را با دسترسی دادن موتور جستجو در فایل robots.txt در فایل های جاوا و سی اس اس به طراحی سایت برای موبایل و طرحی سایت موبایل فرندلی تبدیل نمود.