امروزه ترکیب چوب و رزین و ساخت میزهای رزینی در صنعت مبلمان بسیار رواج پیدا کرده است. به دلیل تولید آسان و هزینه‌ی پایین آن استقبال زیادی از این صنعت به وجود آمده است و آن را به صنعتی پولساز تبدیل کرده است. در تولید میزهای رزینی در صورت استفاده کردن از مواد درجه یک و خوب می‌توان میزی با کیفیت خوب و طراحی زیبا تولید کرد که در برابر پوسیدگی و خرابی مقاوم باشد. از مزایای میز رزینی می‌توان به این چند مورد اشاره کرد: 1 مقاوم در برابر حریق 2 ضد جرم و چربی 3 تنوع رنگ نامحدود 4 سطحی صاف و براق 5 تولید آسان 6 مقاومت آن در برابر گرما و سرما 7 قابلیت شکل پذیری متنوع 8 قابلیت هماهنگی با سبک‌های مختلف را نیز داراست.

میز رزینی
مزیت میز رزینی

در واقع می‌توان گفت رزین مخلوطی است با خاصیت چسبندگی زیاد و به شکل‌های مختلف و مقاومت شیمیایی در مکان‌های اسیدی و قلیایی. این‌گونه است که رزین را می‌توان با مصالح مختلف مخلوط کرد و با کاربردهای فراوان فراهم کرد. این ترکیب رزین علاوه بر اینکه در رنگ‌های مختلف می‌توان آن را ساخت، بلکه قابلیت قالب‌گیری و شکل‌پذیری متنوعی را داراست.به دلیل ویژگی‌های گوناگون، این صنعت در تولید انواع میز رزینی غذا خوری، میز جلو مبلی و در کل در تولید انواع میز و در سایزها و رنگ های مختلف امکان پذیر است. این دسته از میزهای رزینی به دلیل محکم بودن و مقاوم بودن جنس آن در برابر گرما و سرما و در هر محیطی، استفاده از آن ممکن می‌باشد. حتی برای نمونه در ابعاد کوچکتر می‌توان یک میز جلو مبلی متفاوت داشت. میزهای رزینی مقاومت بیشتری نسبت به میز چوبی دارند زیرا با مواد اولیه مصنوعی ساخته می‌شوند و به دلیل ضد حریق و ضد خش بودن آن‌ها بیشتر از میزهای دیگر می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. مزیت بسیار مهم میز رزینی این است که به دلیل مقاومتشان در برابر تماس با آب و چسبندگی رزین‌ها به عنوان رزین درجه یک برای مصارفی چون: صنایع دفاعی، صنعت میز و مبلمان، صنایع هوا و فضا، برق و الکترونیک، نفت و گاز، تجهیزات ورزشی و غیره… استفاده می‌شود.

رزین چیست؟

هزاران سال است که بشر از رزین‌های طبیعی استفاده می‌کند. رزین طبیعی از گیاهان به دست می‌آید. یکی از نمونه‌های آن شیره درخت کاج است. با پیشرفت علم و آگاهی، بشر متوجه شد که این ماده می‌تواند به پلیمر تبدیل شود و کمی بعد رزین‌های مصنوعی کشف شد که در بیشتر موارد پلیمرها با رزین مصنوعی درست می‌شوند که تصفیه راحت‌تری دارد و نیز ارزان‌تر است. در سال‌های قبل از شیره درخت کاج برای مومیایی کردن اجساد و درز گیری قایق‌ها و ساخت عطر و جواهر و لاک و جوهر و غیره… استفاده می‌کردند. رزین‌ها کیفیت پایینی دارند و دارای رنگی مات می‌باشند. کار مبل چوبی نسبت به رزین بهتر است زیرا که مبل رزینی دارای وزن زیادی است و در صورت استفاده اشتباه و نادرست از آن باعث شکنندگی و پوسته شدن و ترک خوردن آن می‌شود. گفتن این نکته لازم است که نمی‌توان از رزین به تنهایی برای ساخت میز رزینی استفاده کرد و در اکثر موارد رزین را به همرام چوب برای ساختن میز استفاده می‌کنند.

درباره فرهاد مرادی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما