سنگ از زمان قدیم یکی از مصالح پر استفاده در ساختمان سازی بوده است. در کل سنگ‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند ( طبیعی و مصنوعی ) امروزه استفاده از سنگ مصنوعی رونق بسیاری پیدا کرده است. کسانی‌‌که با سنگ مصنوعی آشناییت ندارند، تصور می‌کنند که سنگ مصنوعی همانند سنگ طبیعی در طبیعت موجود هستند اما سنگ مصنوعی ترکیبی است از سنگ طبیعی با مواد افزودنی دیگر که به آن‌ها وزن کمتری داده و نصب آن‌ها را سریع‌تر می‌کند که از آن در طراحی، دکوراسیون و ساختمان‌‌سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌های مصنوعی با وجود این‌که مواد افزودنی در ‌آن استفاده شده است ولی از نظر استحکام از سنگ‌های طبیعی محکم‌تر و هزینه پایین‌تری نیز دارند.

وزن سبک سنگ مصنوعی

این نوع سنگ‌ها وزن خیلی سبکی دارند که عموما وزن آن‌ها 15 کیلوگرم است که نسبت به طبیعی آن بسیار کمتر است. وزن سبک سنگ‌های مصنوعی به حمل‌ و نقل آسان، نصب راحت، تغییر سایز سنگ در صورت نیاز و موارد این چنینی کمک زیادی می‌کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وزن کم از معایب سنگ مصنوعی است که این تصور غلطی از این نوع سنگ‌ها محسوب می‌شود.

طرح‌های جذاب و تنوع رنگ سنگ مصنوعی

از ویژگی‌های خوب سنگ‌های مصنوعی که ما با درک بهتر به آن می‌رسیم تنوع در طراحی و رنگ است. به این دلیل که سنگ‌های مصنوعی ساخته دست بشر است و آن را می‌توانند در هر طرح و شکل با استفاده از تجهیزات پیشرفته ایجاد کنند. به همین دلیل اگر برای کارهای دکوراسیون داخلی و طراحی ساختمان به شرکت‌های مربوطه مراجعه کنید، آن‌ها یک کاتالوگ از طرح‌های مختلف با رنگ‌های گوناگون به شما نشان می‌دهند که هر یک را می‌توانید انتخاب کنید.

ضخامت کم، مقاومت و طول عمر بالا سنگ مصنوعی

ضخامت این نوع سنگ‌ها در مقایسه با مقاومت بالای آن‌ها بسیار پایین است. این نوع سنگ‌ها با وجود حفظ ویژگی‌های خود دارای عمر بالا نیز هستند. تولید این سنگ‌ها با ترکیب سیمان‌های کیفیت بالا، عمر مفید سنگ مصنوعی را تا بیش از 30 سال تضمین می‌کند. سنگ‌های مصنوعی نیز در برابر فشار، انعطاف پذیری و یخ‌زدگی و خراش‌برداری می‌توان گفت نسبت به سنگ‌های طبیعی از وضعیت بهتری برخوردار هستند. پیشرفت ساختمان سازی از یک سو و سلیقه‌های متفاوت بشر از روی دیگر این نیاز را به وجود آورد که سنگ‌هایی با طرح‌های جدید و مختلف و همچنین با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب، در دسترس قرار گیرد.

از این رو با رشد سریع جمعیت و تفاوت در سلیقه افراد، دیگر سنگ‌های طبیعی پاسخگوی این نیاز انسانی نبودند. بنابراین فشار بازار موجب گردید که ترکیب علوم مهندسی و هنر جایگزین مناسبی را برای این کار ارائه دهند. در سنگ مصنوعی، با ترکیب مواد و عناصر مختلف امکان ساخت سنگ‌هایی با زیبایی خاص، نمای یکدست و البته بدون تغییر در رنگ و طرح مدنظر تنها با افزودن رنگ دانه و رزین سمنت پلاست وجود دارد. در سنگ‌های مصنوعی امکان استفاده از سایر اجزای صنعتی مانند قطعات فلزی، دانه‌های فسیلی و همچنین قطعاتی از سنگ‌های قیمتی به عنوان بخشی از ساختار سنگ وجود دارد که علاوه بر بهبود ویژگی‌های فیزیکی سنگ سبب زیباتر شدن مدل‌های سنگ‌های مصنوعی می‌شود.

درباره فرهاد مرادی

Call Now Buttonتماس با ما