ممکن است شما در طراحی وب سایت خود در نظر داشته باشید اجازه دسترسی به برخی صفحات طراحی سایت خود را به موتورهای جستجو ندهید.این تنظیمات در فایلrobots.txt قابل اجرا می باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

 

عملکرد فایلrobots.txt در طراحی سایت

 

فرض نمایید شما درصدد می باشید صفحه ای از طراحی سایت شما در موتور جستجو به هر دلیلی نمایش داده نشود و یا به دلیل برنامه ریزی های صورت گرفته صفحه ای از طراحی سایت شما مسدود و بلوکه شود، تحت این شرایط درج آدرس URL صفحه در فایل robots.txt قابلیت بلوکه کردن و مسدود نمودن صفحه را امکان پذیر می نماید. با درج آدرس URLو دایرکتوری مورد نظر خود می توانید اقدام به بلوکه نمودن آن نمایید.

 

 

مسدود نمودن صفحه در فایلrobots.txt

 

به منظور مسدود نمودن آدرس URL در فایل robots.txt دستور زیر را درج نمایید.

User-agent:

Disallow: /about/contact.html

در دستور بالا صفحه تماس با ما در دایرکتوری مشخص شده مسدود شده است. بدین واسط موتورهای جستجو این آدرسURLرا از صفحه نتایج خود پاک می نمایند و مشکل صفحه404 که در صورت عدم یافتن صفحه طراحی سایت نمایش داده می شود دیگر اتفاق نمی افتد. مشکل صفحه404 می تواند تتاثیر منفی در سئو سایت برجا گذارد و با مسدود نمودن صفحه در فایل robots.txt ا از این تاثیر منفی می توان جلوگیری نمود.

 

 

دسترسی به دایرکتوری ها درفایلrobots.txt

 

در کنار مسدود نمودن برخی صفحات طراحی سایت در فایلrobots.txt، می توان اجازه دسترسی به برخی صفحات موجود در طراحی سایت را برای موتور جستجو تعیین نمودن دستور

Allow به مانند دستور Disallowمی تواند این امکان را برای طراحی سایت شما فراهم آورد.برای مثال می توانید اجازه دسترسی به پوشه عکس ها را به موتور جستجو دهید تا درون فولدر تصاویر کاوش نماید. در این صورت طراحی وب سایت شما شانس نمایش در نتایج جستجو تصاویر را نیز خواهد داشت که گامی تاثیرگذار در سئو سایت خواهد بود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

Share:
امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد